Tavan Kaplamalar Arasındaki Farklar

Diğer Haberler

Tavan Kaplamalar Arasındaki Farklar
19 Şubat 2020

Tavan Kaplamalar Arasındaki Farklar

Bütün Tavan Kaplamalar Aynı Mıdır?
Hemen hemen hepimiz ısı yalıtımı ya da dekor amaçlı kullanılan tavan kaplama köpüklerini internette nem, rutubet ve küf yalıtımını araştırırken denk gelmişizdir. Çeşitli desenlerde sergilenen ve farklı fiyatlarda satılan bu tavan kaplama malzemeleri iki çeşit üretilmektedir. Birincisi, plakanın üzeri yakılarak yani ütü baskı dediğimiz kaplamalar, diğeri ise eps ham maddesini kalıplarda buhar ile şişirilerek istenilen desen verilerip üretilen kaplamalardır.Ütü baskı ile desen verilen kaplamalar, öncelikle kütleden 50cmx50cm ebatlarında düz plaka olarak kesilmektedir. Daha sonra desenine göre baskı makinesinde üzeri yakılarak desen verilir. Diğer enjeksiyonlu kaplama da az önce bahsettiğimiz gibi boncuk halindeki eps ham maddesi kalıplara dökülerek buhar ile şişirilir ve üç boyutlu desenler verilmiş olur. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, kullanılan eps malzemenin kalitesidir. 1.sınıf hammadde kullanıldığında tavan kaplamanın gözenekleri kapalı, üzerinde boncukları neredeyse görünmeyen ve dokunduğumuzda mukavemeti yüksek ve kolay kolay kırılmayan ürünlerdir. Ayrıca ek yerleri birebir denk gelmekte ve genele baktığımızda hatasız bir uygulama şekli çıkmaktadır. Hammaddenin kalitesi düştükçe tavan kaplama plakası hem görünüm hem de kalite olarak düşmekte, hem de fiyat olarak daha uygun olmaktadır.

Tavan Kaplama Ucuz Mu Olmalı?
Genelde fiyatlara bakarak değerlendirme yaparız. Oysaki kaliteyi hep göz ardı ederiz. Bunu uygulama yapmaya başladığımızda, yani iş işten geçtikten sonra anlarız. Birleşim yerlerindeki boşluklar, yan yana eklediğimizde iki plakanın tam birleşmemesi gibi sorunlar ki epey bir alanı kapladığımızda derz boşlukları yüzünden şekilsiz çıkan tavandan da anlaşılır. Boşa giden para... Son dakikada “keşke üç kuruş fazla verseydik de daha düzgün bir şey yapsaydık” diyenlere çok denk gelmişizdir. Hatta bayilik isteyen ya da son kullanıcılar; sizde çok pahalı, biz çok daha uygun fiyata bulduk diyenlerde olmuştur. Bu durumu her seferinde müşterilere izah etmek yerine, bilgilendirici bir makalede anlatmayı daha uygun bulduk.

Günümüzde imalatı ve pazarlama ağı geniş olduğundan birçok yeni firma bu alanda üretime girmeye başlamıştır. Fakat maliyetler göz önünde bulundurulduğunda ve piyasada yer etme amacıyla daha uygun fiyata vermek için kalitesiz hammadde ile üretim yaptıkları için, ürünlerinden şikâyetçi olunmaya başlamıştır. Hal böyle iken “tavan kaplama çok sağlıklı değil, kenarlarında ve birleşim yerlerinde boşluk kalıyor, üzeri boncuk boncuk, mecburen dolgu yapmak ve boyamak zorunda kalıyoruz” şeklinde algı oluşmaya başladı. Halbuki tavan kaplama plakaları hem ısı yalıtımı, nem, rutubet ve küf yalıtımı yapmasının yanında dekor olarak da kullanılıyor. Tavana uygulandığında çok şık ve dekoratif durmaktadır. Boyamaya ve kenarlarını dolgu yapmaya gerek yok.

Yanlış Tavan Kaplama Uygulaması
En çok karşılaştığımız ve yanlış uygulama şekli olan alçı ile yapıştırmaya da değinmeden makalemizi sonlandırmak istemedik. Alçı dolgu esaslı olup yapıştırma malzemesi değildir. Alçı kartonpiyer alçı ile yapışır. Zaten duvara ve tavana yapıştığı için, kartonpiyer ya da tavan kaplama alçı olsaydı bu doğru bir uygulama olabilirdi. Fakat buradaki yanlış algı, yapıştırdığımız yer duvar doğru, fakat diğeri köpük! Köpüğü alçı ile yapıştıramayız. Kenarlara taşan alçı fazlalıkları daha sonra nemli sünger ile silinip kenarlara yaydırılıyor. Bu da yapıştırdı gibi görünüyor. Fakat binalar durağan değildir. En ufak bir esnemede ek yerlerinden kırılıp kendini bırakmaktadır. Akrilik mastik ise esnek olduğundan ve tavanla birlikte köpüğe kaynadığından plakayı bırakmamaktadır. Alçı ile olmuş olsa, 1 torba alçı ile bir tüp mastik aynı fayatta. Fakat bir torba alçı bütün evi uygulama yaparlarken, 1 tüp mastik ile ortalama 4m²-5m² tavan kaplaması yapıştırılıyor. Sizce hangisi daha uygun ve “ucuz”? Hangisi maliyetten kaçmanın en kolay yolu? Ben yaptım düşmedi demek bunun doğru bir uygulama olduğu anlamına gelmez. 10 ev yapılsa 2 si sorunsuz olsa bu doğru olduğunu kanıtlamaz. Defalarca anlatmamıza rağmen yine de alçı, yine de alçı ile uygulama yapılmış videolar… Bu doğru olsa idi, fabrika köpük üretimi yaparken yanında o ürüne toz ya da mastik üretimi için bütçe ayırmazdı. Örnek olarak; kalekim vb gibi içinde tutkal olan toz yapıştırıcılar kullanılsa doğru diyebiliriz, fakat alçı ile asla önermiyoruz! Bu durumu bir sitem olarak değil, hızla yayılan yanlışlığı ısrarla düzeltmek için tekrar tekrar anlatmak olarak değerlendirirsek, durumun vahammiyetini anlamış oluruz.

Son olarak sadece köpük dekor alanında değil, hemen hemen her ürün çeşidinde fiyat aralıkları ürünün kalitesine ve hammaddesine göre birinci kalite, ikinci ve üçüncü kalite olarak değişmektedir. Gerek giyim sektöründe, gerek gıda sektöründe, gerekse elektronik araç ve gereçlerde olduğu gibi. Kalite gerçekten ucuza alınmaz, sadece indirimli ve kampanyalı alınır. Bu konuya dikkat etmeniz dileğiyle, iyi alışverişler dileriz.

Bir sonraki makalemiz olan Tavan Kaplama Sistemleri Nelerdir, Nasıl Uygulanır? başlıklı konuda tavan kaplama, tavan kaplama sistemleri, tavan kaplama çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir. Dilerseniz bu makalemizide inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir Endüstriyel Çözüme İhtiyacınız Varsa ... Sizin İçin Varız

İletişim